Havacılık Sektörü ve Siber Güvenlik

Siber güvenlik, hayatımızın her türlü alanını etkilediği gibi, hepimiz için hassas olarak nitelendirdiğimiz “havacılık” sektöründe de çok çok önem kazanıyor.

2011 yılında Hindistan’da Delhi havaalanında yolcu check-in sistemlerine yapılan manuel saldırılar sebebiyle, Hindistan’ın en yoğun havaalanlarından birisi olan Delhi’de yolcuların kayıtları ve uçuş kayıtları otomatik olarak alınamamış, saldırının bitmesinden sonra tüm işlemler manuel olarak yapılarak uçaklar büyük krizin ardından havalanabilmişti. Geciken 50 uçak ile ilk defa “siber saldırılar” sadece Delhi havaalanını değil, Hindistan ve bağlı bütün ülkeleri, yani havacılık sektörünü etkilemişti.

Sonrasında Amerika’da bir kaç tane havaalanında yaşanan sorunla birlikte, uçuş sektörü de “siber” saldırılar ile tanışmış oldu. ABD Sayıştay’ı yayınladığı raporla birlikte Airbus uçakların bazı serilerinin de siber saldırılara maruz kaldığı kesinleşmiş oldu.

Sonrasında, İstanbul’da Atatürk havaalanında yaşanan pasaport yönetim sistemine yapılan izinsiz erişim ile birlikte, kullanıcıların kişisel bilgilerinin, uçuş bilgilerinin çalındığı haberi ile birlikte Türkiye’de uzun kuyruklardan kaynaklı olarak siber saldırıların aslında sadece sanal dünyada kaldığını değil, fiziksel zararlara da sebep olabileceğini de görmüş oldular.

Uçuş sistemlerinin, uçağın bilişim sistemlerinin, kule ile arasındaki diyaloğun tamamının sinyaller ve sistemler tarafından yapıldığı bir sektörde, siber güvenlik faktörü artık ciddi bir vektör oluşturuyor. Ukrayna’da yaşanan elektrik kriziyle birlikte, inişe geçen uçakların kule ile irtibata geçememesi gibi somut örnekleri de göz önüne alacak olursak, onlarca insanın canını taşıyan ve en ufak ihmalleri bile tolere etmeyen bu sektörde, siber güvenlik konusu artık başlı başına büyük bir konu olma yolunda devam ediyor.

10 yıl önce Lufthansa Havayollarının uçakta sunduğu internet hizmeti havada hacklenmiş, kullanıcılara korkunç mesajlar gittiği iddiaları yayınlanmıştı.

2015 yılında, en popüler olan konulardan bir tanesi arabaların hacklenmesi, diğeri ise uçak hacklenmesi olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir